GSMD- o rasie- Wzorzec FCI- Zdrowieaktualnościo nasReproduktor Aegis Bostone Best-J-Ja - miotyNasze Psy - Fame Canis Star (Bunia) we współwłasnosci z Agata Brzyzka- Chicco Best-J-Ja- Marlen (Franka) Swiss Star - CIB, weteran szczenięta - miot D- miot B- miot C dokumentygaleria -rodzina i przyjacielelinkikontaktstrona główna

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

  

 

     

 

Duży Szwajcarski Pies Pasterski DSPP

 

 

 

“Swissy” Great Swiss Mountain Dog, Großer Schweizer Sennenhund,  Большой швейцарский (FCI-Grupa II, Sekcja 3,nr wzorca 58 )

 Jedna z czterech odmian psów pochodzących z mastifów, pozostawionych przez armie rzymskie,

hodowanych w kantonach szwajcarskich jako psy obrończe, pasterskie, pociągowe

. http://www-nmbe.unibe.ch/deutsch/531_5_2_1.html

 

Pod koniec XIX wieku rasa prawie zanikła. Ponowne zainteresowanie rasą i jej odbudowa to początek ubiegłego wieku .W 1909 została ona uznana przez Szwajcarskie Towarzystwo Kynologiczne i wpisana jako Duży  Szwajcarski Pies Pasterski do Szwajcarskiej Księgi Rodowodowej.
DSPP to duży, silny, mocnej budowy pies, czujny, przekonany o własnej  sile, jednocześnie bardzo towarzyski i delikatny  w kontaktach z dziećmi.
Nie znosi zamknięcia, potrzebuje kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami.

Wygląd -" piękny pies"

Duży szwajcarski pies pasterski to  trikolor,  o krótkiej sierści czarnej ze znaczeniami białymi  i czerwonymi.  Białe znaczenia umieszczone są  na wszystkich czterech łapach i końcu ogona, a także na pysku,  między oczami, na klatce piersiowej mogą  być również w postaci kołnierza lub plam  na karku. Czerwone znaki pojawiają się na nogach pomiędzy czarnym i białym, nad oczami , na każdym policzku i pod ogonem.
 

Wzrost 60- 68 cm suki, do 65- 72 cm   psy. Choć nie podaje sie  standardu wagi  DSPP mozna przyjąć,ze  samce zwykle ważą  od  45- 60 kg,  a suki 37-50 kg,  czasami  więcej ( najważniejsze są proporcje i harmonijna budowa). Zdarza się, ze przychodzą na świat szczeniaki  DSPP pozbawione jednego lub dwu kolorów, - tzw. niebieskie i czerwone. Tylko tricolory mogą uzyskiwać tytuły wystawowe      
  i być przeznaczone do dalszej hodowli.


Temperament i osobowość

Duży Szwajcarski Pies Pasterski jest silnie uzależniony od towarzystwa ludzi i pragnie ich uwagi i kontaktu fizycznego. W okresie dojrzewania bywa bardzo aktywny ruchowo, bardzo ekspresyjny. Powinien mieć okazję do poznawania innych ludzi i miejsc, zwłaszcza, że z natury jest przyjazny w stosunku do ludzi i zwierząt


DSPP jest doskonałym psem pilnującym. Natychmiast reaguje na każdą niecodzienną sytuację na "jego" terenie,  alarmując szczekaniem, i odstraszając  intruza wyglądem. Należy jednak pamiętać, że  nie jest on " psem obronnym" i ma zahamowany odruch " gryzienia" i nie należy tego zmieniać. Bardzo lubi mieć silnego" przewodnika stada", któremu się podporządkowuje  i jest szczęśliwy mogąc dla niego pracować.

Szkolenie


DSPP reaguje bardzo dobrze na zachęcanie i szkolenie pozytywne. Powinien być "socjalizowany"  zabierany w nowe, nieznane miesca, przebywać w otoczeniu  obcych osób.
Jako pies pasterski  może miec silnie rozwinięty  instynkt pasterski co może wiązać się z chęcią do pościgu małych zwierząt,  należy więc go uczyć od najmłodszych lat, aby nie gonił kotów, wiewiórek i małych psów. Duży szwajcarski pies pasterski może ciągnąc wozy załadowane setką kilogramów, ale wymaga stosownego  treningu  " ciągania" od najmłodszych lat, zawsze po konsultacji z weterynarzem prowadzącym
Pielęgnacja

Włos  DSPP nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Sierść dosyć łatwa w utrzymaniu poprzez szczotkowanie i czasami kąpiel, inna sprawa to  to,  czego DSPP nie  lubi najbardziej - obcinanie paznokci co jest konieczne,  jeśli  sam ich  nie zetrze podczas biegania. Dlatego  ważne jest przyzwyczajanie od  szczeniaka, aby zaakceptował zabiegi pielęgnacyjne  do których należy również  zaliczyć czyszczenie uszu i mycie zębów.

                                       

 


Wzrastanie i dojrzewanie

Duży Szwajcarski Pies Pasterski należy do ras psów które  bardzo szybko rosna , ale rozwijają  się i dojrzewają  bardzo powoli. Nie ma określonej wagi dla szczeniaka w pewnym wieku . Największy wzrost i przyrost wagi następuje do 15- 18 miesiąca, pełną dojrzałość fizyczną uzyskuje dopiero około 2 lat , a czasami później
Czasami nowi właściciele lubią sie  pochwalić ile pies waży,  nierzadko więc można zobaczyć szczenięta  zbyt grube.  Utrzymanie szczeniaka w dobrej kondycji  jest najlepszą metodą , aby mógł  być zdrowym dorosłym. Gdy szczeniak ma 3 miesiące  powinien mieć wyraźne wcięcie w talii i mały "brzuszek".  Szczenię oprócz właściwego żywienia powinno mieć zapewnione zabawy  i ruch wspomagający rozwój mięśni. Powinno sie unikac forsownych biegów , skoków i szaleńst,  podczas takich zabaw  kładzie ogromny nacisk na stawy bioder, kolan i ramion, co może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów  takich jak OCD, dysplazji bioder i  łokci.


Zdrowie
 

Padaczka - choć mało  znana należy  do najbardziej wyniszczających chorób. Może mieć ona charakter tzw. Padaczki Pierwotnej  uwarunkowanej genetycznie, lub Padaczki Wtórnej wynikajacej ze zmian w ośrodkowym układzie nerwowym powstałych na skutek urazów lub powikłań w przebiegu chorób zakaźnych, wirusowych lub zatruć. Nie ma jednak  żadnych  testów dostępnch hodowcom, które pozwoliłyby wyeliminować tę chorobę. Pierwsze objawy padaczki  wrodzonej zwykle występują między 1 a 5 rokiem życia, a objawy często zwiększają się w trakcie dojrzewania  i mogą  być trudne do opanowania.
Kluby Rasy  w niektórych krajach prowadzą ewidencje pozwalającą ograniczyć ryzyko wystąpienia u potomstwa padaczki poprzez określanie współczynnika "epi" dla psów i suk hodowlanych " a w następstwie minimalizacji tego prawdopodobieństwa u potomstwa planowanego miotu.
DSPP  mogą być również podatne na wiele chorób ortopedycznych, podobnie jak inne   rasy   psów  dużych i olbrzymich.  Należy zadbać, aby wzrost szczeniąt był powolny i stabilny.  Ponieważ dyslazja stawów należy do schorzeń  uwarunkowanych genetycznie prześwietlanie stawów u psów przeznaczonych do hodowli powinno być obowiązkiem każdego hodowcy.

Ruch i ćwiczenia

DSPP to rasa, która wymaga  ćwiczeń ruchowych o umiarkowanym poziomie. U szczeniąt i młodych psów należy unikać nadmiernego wysiłku, może on   naruszyc  prawidłowy wzrost kości i stawów. Jednak wszystkie szczenięta potrzebują jakiejś formy aktywności fizycznej i brak ruchu może być tak samo szkodliwy  jak zbyt wiele wysiłku. Zwiększona liczba i długość spacerów  pozwoli  młode, aktywne psy utrzymać pod kontrolą,  jednocześnie zaspokoić ich potrzebę ruchu konieczną dla harmonijnego rozwoju i utrzymania w dobrej kondycji fizycznej . Nie wszystkie psy lubią wodę, więc należy zatroszczyć się o kontakt z wodą  w młodym wieku psa , oczywiście tylko nagradzając i stymulując pozytywnie (nic na siłę).

Żywienie

Karmienie Swissy zależy od stadium rozwoju i powinno być dostosowane do etapu wzrostu. W młodych szczeniąt, należy uważać, aby unikać bardzo szybkiego wzrostu. Sszczególnie jest to ważne w 1 roku życia. Kontrola masy ciała jest bardzo ważna, szczenię nie powinno  być za grube i za ciężkie, powinno się móc  łatwo wyczuć kości kręgosłupa . Ilość pożywienia zależy od jego rodzaju , wieku psa i jego aktywności, ostatnio część hodowców wprowadza tzw. "surową dietę", którą większość DSPP toleruje  bardzo dobrze. Jakość żywienia prowadzi do zdrowszych psów i zdrowszy pies spędza mniej czasu na weterynarza.Ogólna zasada to umiarkowana ilość białka i tłuszczu w pokarmach.  Szczenie powinno byc początkowo żywione  3-4  razy dziennie, później  3-2 karmienia  życiu dorosłym.  Lepiej podawać  wiele małych posiłków niż mniej dużych.

DSPP i upał

Duży Szwajcarski Pies Pasterski zwykle nie radzi sobie dobrze w gorace  dni . Należy zachować ostrożność w czasie upałów, aby uniknąć nadmiernego przegrzania , co może prowadzić do udaru mózgu. W upalne dni pies  musi mieć możliwość schowania się w chłodniejsze miejsce ,  jest to bardzo  ważne.


                                               

 Copyright Best-J-Ja. 01.2010